Podmokly u Sušice

Židovské osídlení zde existovalo od poslední čtvrtiny 17. století. Zaniklo počátkem 20. století. Sídelní okrsek a domy byly rozptýleny po celé obci mezi domy křesťanů. Většina židovských domů byla ale soustředěna v ulici vedoucí z obce k severu. Před polovinou 19. století je doloženo 8 domů. Většina z nich je dochována v přestavbách.

Synagoga se nachází na severním okraji obce, na východní straně ulice, která vede z obce k severu. Doba výstavby je neznámá. Sloužila bohoslužebným účelům do konce 19. století. Později byla přestavěna na obytný dům, který je dodnes obývaný. Vnitřní vybavení ani výzdoba se nedochovalo. Vnější ráz synagogy s některými staveními prvky byl částečně zachován.

Hřbitov je umístěn ve svahu vrchu Kalovy na hranici lesa a louky, cca 300 m od objektu kravína, a asi 1 km severozápadně od návsi. Byl založen zřejmě kolem roku 1724. Ve 20. století byl výrazně poničen. Na ploše 1413 metrů čtverečních je dochováno asi deset viditelných stél, nejstarší z nich pochází z roku 1732. Mnoho náhrobků je pravděpodobně zapadlých v zemi. U hřbitova je také torzo průchozí kamenné márnice a část ohradní zdi z lomového kamene.

typ objektu: 
hřbitov
vlastnictví: 
FŽO
doba vzniku: 
do roku 1849
památková ochrana: 
ne
přístupnost: 

hřbitov volně přístupný

rozšířené info:
Tyto informace se zobrazí pouze přihlášeným uživatelům. Můžete se přihlásit nebo registrovat.
webdesign by SOUTHWORKS s.r.o.
login